MZ: novela přinese konkrétní úspory
V rámci opatření tzv. Janotova balíčku navrhlo konkrétní úspory také ministerstvo zdravotnictví. Někteří odborníci ve zdravotnictví však mají pochyby, zda tyto návrhy nějaké konkrétní úspory skutečně přinesou.
Konkrétně se jedná o dílčí novelu zákona o zdravotním pojištění, respektive části týkající se stanovení cen a úhrad léků. Celé znění novely - ZDE
Na konkrétní problémy v této novele upozornil ing. Jindřich Graf, který pracuje pro Českou lékařskou komoru jako odborník na kategorizaci léků.
„Ministerstvo zdravotnictví vydává za úsporné opatření to, že zdravotní pojišťovny nebudou moci předkládat SÚKL návrhy na šetření veřejnými prostředky. Odstavce v paragrafu 39 c říkají, že pokud jeden návrh nepředstavuje úsporu alespoň 50 milionů, nemůže ho zdravotní pojišťovna podat,“ říká ing. Graf.
MZ: Pojišťovny se mohou žádat o revizi kdykoliv
S tímto výkladem však ministerstvo zdravotnictví nesouhlasí. „Ačkoliv na první pohled lze k tomuto výkladu dospět, není správný. Je zapotřebí nahlížet na proces stanovování základní úhrady komplexně, nejen v režimu § 39c, ale taktéž ve vztahu k dalším ustanovením, zejména s právy účastníků řízení dle § 39i, ale i obecně dle správního řádu. Je zřejmé, že zdravotní pojišťovny jakožto účastníci řízení mají právo obrátit se na Státní ústav pro kontrolu léčiv s podnětem k zahájení revizního řízení kdykoliv,“ uvádí Vlastimil Sršeň, mluvčí MZ a dodává:
„Limit 50 miliónů korun úspor je použit jen jako vodítko pro určení termínu, kdy k takovému řízení dojde. Bude-li předpokládána úspora nad 50 miliónů korun, pak to znamená, že Státní ústav pro kontrolu léčiv je nucen revizi zahájit ihned. Nic však nebrání tomu, aby byla zahájena revize i při předpokladu nižší úspory, a to taktéž buď ihned nebo dříve než byla pravidelná revize systému plánována. Koneckonců, nikde v zákoně není stanovena, že revize musí proběhnout pouze jednou ročně.“
Jednorázové snížení cen
Dalším problémem, na který ing. Graf upozorňuje, je problém jednorázového snížení maximálních cen a úhrad léků.
"Z důvodové zprávy, kterou ministerstvo spolu s návrhem novely předložilo, je zřejmé, že největší úspora, a to dvě a půl miliardy korun je očekávána od jednorázového snížení maximálních cen a úhrad léků na období maximálně jednoho roku o 7%. Z textu novely přitom vyplývá, že snížení úhrad se bude týkat pouze těch léků, u nichž v okamžiku, kdy novela nabude právní moc, zůstává v platnosti úhrada stanovená tehdejší kategorizační komisí na jaře roku 2007. Jinými slovy, jednorázové snížení se bude týkat pouze těch léků, u nichž dosud neproběhla periodická revize úhrad, zákonem nařízená pro rok 2008,“ uvedl pro MT Graf.
Jednorázové snížení maximálních cen a úhrad o 7% , které dle důvodové zprávy má našemu zdravotnictví ušetřit 2,5 miliardy korun, bude dle novely zákona provedeno k 1. lednu 2010. Bude k tomuto datu skutečně zbývat tak velké množství léků, u nichž SUKL dosud neprovedl revizi úhrad?
"Vzhledem ke skutečnosti, že je teprve polovina října, nelze přesně říci, kolika přípravků se snížení maximální ceny a úhrady dotkne, neboť Státní ústav pro kontrolu léčiv v současnosti eviduje několik desítek revizních řízení, která jsou ve finálním stádiu a lze předpokládat vydání rozhodnutí ještě tento kalendářní rok. Pakliže by skutečně došlo k vydání revizních rozhodnutí a nabytí jejich právní moci ještě letos, pak u těchto přípravků by ke snížení maximální ceny ani úhrady nedošlo," odpovídá na dotaz Medical Tribune mluvčí MZ a dodává:
"Státní ústav pro kontrolu léčiv postupně analyzuje tuto situaci a připravuje konkrétní data o počtech přípravků, které tím budou dotčeny, a úsporách z veřejného zdravotního pojištění, které tím budou dosaženy."
Předražené léky v ČR?
Někteří zástupci odborné lékařské veřejnosti upozorňují ještě na další problém této novely. Současné znění zákona prý
teoreticky umožňuje výrobci prodávat svůj lék v Česku za druhou nejvyšší cenu v celé EU.
"Tato možnost je čistě teoretická a k tomu, aby nastala, by muselo dojít ke shodě několika náhod. Přípravek by se musel obchodovat jen v několika málo zemích Evropské unie (případně v několika málo zemích z 8 sledovaných zemí s paritou kupní síly blízkou České republice) a v jedné z těchto zemí by jeho cena musela být neporovnatelně (násobně) vyšší než ve zbývajících zemích. Nebo by muselo jít o tzv. vysoce inovativní léčivý přípravek (ojedinělý, na závažná onemocnění nebo onemocnění, jež nebyla dosud léčitelná účinnou farmakoterapií). V ostatních případech je to vyloučené," vysvětluje ministerstvo zdravotnictví.
Co konkrétního má přinést novela o úsporných opatřeních - § 39c
Cílem ustanovení § 39c odst. 7 a 8 je zafixovat základní úhradu tak, aby Státní ústav pro kontrolu léčiv nemusel základní úhradu počítat v každém individuálním správním řízení u každého léčivého přípravku. Takto to totiž činit musí podle stávajícího znění zákona. To nejen protahuje všechna správní řízení, neboť tento proces výpočtu základní úhrady je značně složitý, ale navíc bohužel způsobuje nerovné postavení terapeuticky porovnatelných přípravků. Na základní úhradu totiž mají vliv takové proměnné veličiny, jako kurzové rozdíly (přepočet zahraniční měny na české koruny) nebo výběr referenčního přípravku (tj. přípravku s nejnižší cenou pro konečného spotřebitele v přepočtu na obvyklou denní terapeutickou dávku) – tyto údaje se mění měsíc od měsíce a tak se opakovaně stává, že naprosto zaměnitelné přípravky mají odlišnou úhradu jen proto, že jednomu byla stanovena v lednu a druhému v červnu.
Nově existující odstavec 7 a 8 tuto nerovnost a nesystémovost napravuje tím, že základní úhrada se stanoví jen jednou (nejracionálněji bylo zvoleno, že základní úhrada vzejde z revize referenční skupiny) a jakékoliv nové přípravky, které budou poté žádost o stanovení úhrady, budou posuzovány právě s ohledem na již fixovanou základní úhradu (úhrada přípravku bude stanovena přepočtem ze základní úhrady na posuzovanou velikost balení, sílu a obvyklou denní terapeutickou dávku). Toto opatření všechna řízení zrychlí, zefektivní, ale především zajistí rovné postavení všech terapeuticky porovnatelných léčiv (stejná úhrada pro stejně účinná léčiva).
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví
(ivb), www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz