Nebudeme dávat zdravotníkům laciné sliby
Proč by měli lékaři a ostatní zdravotníci volit právě TOP 09?
TOP 09 je stranou, která se svým konzervativním zaměřením pohybuje blíže středu politického spektra a netrpí ideologickou zátěží, spojenou s absolutním ideálem volného trhu nebo vše objímajícího státního sektoru. Oba tyto směry mají totiž v jednotlivých problémových oblastech zdravotnictví své různé praktické výhody i nedostatky a vyžadují proto trpělivé hledání kompromisů mezi nimi. Takovýto přístup dovoluje nejen lépe nastavit efektivní chování jednotlivých aktérů a institucí, ale zároveň i účinně hledat shodu, kterou velké strany v posledním desetiletí nebyly schopné dosahovat.
Není pochyb, že zdravotnictví musí vycházet z evropských ideálů a být dostupné všem potřebným. Bouřlivé politické spory o způsoby a formy řízení systému a stále proklamované radikální změny dosud bránily dosažení jeho kontinuální a dlouhodobě udržitelné kultivaci. To způsobuje neefektivní administraci jednotlivých agend a oddalování potřebné celkové transformace. Přes veškeré nepopiratelné úspěchy proto zůstalo nedořešeno množství problémů, pro jejichž řešení bude hledána cesta, přijatelná pro celé politické spektrum. Např. definování role zdravotních pojišťoven a jejich zodpovědnosti, dobudování cenotvorby, průhledných úhradových mechanismů a zlepšení dostupnosti informací pro řízení systému, kontinuální optimalizování sítě poskytovatelů péče bez existenčních otřesů či naopak nepřiměřeně lukrativních sfér pro poskytovatele i dodavatele, znovunastolení významné role praktického lékařství, které by koordinovalo pohyb pacienta mezi zdravotnickými zařízeními, nebo rozvoj samostatné ošetřovatelské péče na pomezí zdravotního a sociálního systému.
Související články:
TOP 09 má před sebou šanci věci změnit. Svým chápáním politiky jako služby občanovi bez pouhého usilování o moc chce vnést do našeho zdravotnictví větší pohodu a uspořádaný rozvoj, oproštěný od věčných otřesů a sporů. Má ambice budovat efektivnější zdravotnictví s klidnějším prostředím pro zdravotníky, ve kterém by do budoucna bylo politicky průchodnější usilovat o potřebné finanční zdroje pro stále náročnější postupy a další zlepšování medicínských výsledků.
Co získají zdravotníci tím, že budou volit právě TOP 09?
Pacienti jsou nejdůležitějšími aktéry ve zdravotnickém systému, a přes veškeré nešvary, na které se často poukazuje, jsou převážně spokojení. Mnohem větším politickým problémem je dlouhodobá nespokojenost zdravotníků, ať zaměstnanců či osob samostatně výdělečně činných. Jak stát svými pravidly, tak zdravotníci sami, vědomi si svých etických závazků a ohledů vůči pacientům způsobují, že rovnováha mezi poskytnutou službou a odměnou za ni získanou je neadekvátní. Je tomu i přes to, že výdělky ve zdravotnictví ve srovnání s dalšími podfinancovanými sektory, jakými jsou školství a sociální sféra, vzrostly. Stále však jsou nízké vzhledem k náročnosti vzdělání, ohrožujícímu prostředí, stresujícím faktorům a forensním rizikům, přičemž očekávání pacientů neustále rostou.
TOP 09 bude prosazovat odpovědnost občanů za vlastní zdraví, které je ve všech anketách považováno za jednu z nejvyšších priorit. Bude posilovat preventivní opatření tam, kde jsou prokazatelně efektivní, ale nebojí se v oblasti poskytování péče otevřeně deklarovat i nezbytnost vyšší, ale sociálně únosné spoluúčasti na banalitách. V rámci potřeby zvyšovat efektivitu celého systému poskytování péče chce systematicky podporovat i další možné formy regulací jak na straně pacientů, tak na straně lékařů, jako je další rozvoj systémů úhrad, kde peníze jdou tzv. za pacientem. Je nutné neustále potlačovat konzumaci zbytné péče. Pokud v nejbližších letech nechceme zvyšovat platbu zdravotního pojistného, je to jediný způsob, jak zvýšit množství prostředků na drahou a efektivní péči a zároveň i na zlepšování podmínek zdravotníků.
Jaké chystá TOP 09 změny, které se pozitivně dotknou zdravotníků? Dokdy budou vidět?
Tak jako je záměrem TOP 09 nezakrývat problémy a nedávat populistické sliby voličům, nemohou ani zdravotníci od této strany očekávat snadná řešení. Zdravotnictví není ve stavu, kdy je možno přinést pár geniálních nápadů, které zázračně situaci vylepší a vývoj otočí. Zdravotnictví potřebuje systematické hledání politické průchodnosti mnoha drobných a postupných změn. Na tento složitý a specifický společenský systém, kde tlak na rostoucí požadavky na záchranu zdraví a života neustále předbíhá finanční možnosti, nemá na světě nikdo zaručený transformační recept. Konkrétní kroky je nutno opatrně zkoušet, pozorovat jejich efekt a dlouhodobě plánovat formy implementace tak, aby byly co nejvíce omezeny finanční, sociální a politické otřesy. Pozorovatelné zlepšení bude přicházet nepochybně až po letech. Po dlouhém období, které nebylo pro zklidnění a rozvoj našeho zdravotnického systému využito optimálně, je ale několikaletá vzdálenost předestřené vize jen relativní.
Má TOP 09 nějaký konkrétní program, který se týká odměňování zdravotníků?
TOP 09 má ve svém programu explicitně napsáno: „…chceme ukončit stav, kdy opakující se chronické problémy s financováním českého zdravotnictví dopadají především na lékaře a odborný zdravotnický personál v podobě nízkých mezd za často špičkovou práci“. Mzdové posílení zdravotníků, které zajistila minulá a současná vláda, budou mít své dopady i v příštím roce, takže pokud by byl zachována na vzdor hospodářské krizi alespoň minimální růst financí v systému, rostly by mzdy ve státním sektoru o 4 – 6%. Bude-li se krize prohlubovat, bude se naopak muset uskrovnit i celé zdravotnictví. Pokud by to skutečně hrozilo, je klíčovou prioritou rozprostřít zátěž férově a rovnoměrně na všechny aktéry v systému, včetně zbrzdění rozvoje, snížení komfortu pro pacienty a zmrazení mezd zdravotníkům. Bylo by to nepříjemné, ale při relativním nedostatku personálu a stálých požadavcích na zdravotnické služby by na straně pacientů nemuselo dojít k prokazatelnému zhoršení výsledků péče a na straně zdravotníků by nedošlo k tomu nejhoršímu, co již nyní traumatizuje jiné zaměstnanecké sféry, tj. k masivnímu růstu nezaměstnanosti.
(ivb), www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz